Stoličkový tanec - svadobná hra

Stoličkový tanec je veľmi známou hrou už od detských čias, no dnes už je súčasťou aj mnohých svadieb. Nemusí to byť však len ten klasický stoličkový tanec, ktorý si pamätáme z karnevalov, kedy každý tancoval sám okolo stoličky. Na svadbách zväčša ide o tanec v dvojiciach, ktorý má ale podobné pravidlá.

DSC06651jpg69609704_376538623266098_6067965259333763072_njpg

Na začiatok treba vybrať niekoľko dvojíc. Ak sa nenájdu dobrovoľníci, väčšinou poveríme mladomanželov, ktorí hostí lepšie poznajú, aby vybrali sami. Uvítame aj to, keď sa zapojí aj nevesta so ženíchom. Pravidlá sú jednoduché. Každý pár si na parket vezme 1 stoličku. Stoličkami sa utvorí kruh a klasicky je vždy o 1 stoličku menej, než je súťažiach párov (napr. si stoličku nezoberie nevesta so ženíchom). Pustí sa hudba a tancuje sa.

Vždy však v páre a treba dodržiavať vzdialenosť od stoličiek, na ktorú upozorňuje moderátor. Po zastavení hudby si pár musí čo najrýchlejšie obsadiť stoličku. Nakoľko ide o pár, sadá si najskôr muž a potom naňho jeho tanečná partnerka. Hostí zaručene pobaví, ak DJ alebo poprípade kapela na malú chvíľu stíši hudbu a znova pustí, čo hostí zmiatne a vyvolá tradičný boj o stoličku až do chvíle, kedy sa tanečníci opäť uvedomia, že hudba hrať neprestala a tanec pokračuje až do úplného zastavenia. Súťaží sa až do samotného finále, kde o poslednú stoličku súťažia 2 finálne páry. Pár ktorý vyhrá sa určite poteší nejakej tekutej či originálnej cene za ich úspech (napr. tričko s potlačou najšikovnejší hosť a iné).

DSC06285jpg