Ako začať s plánovaním svadby | 5 dôležitých krokov

Takmer každá žena o svojej svadbe sníva už od detstva. Mnohé vedia už niekoľko rokov pred svadbou, kedy ani snúbenca ešte nepoznajú, ako budú vyzerať svadobné šaty, v akom štýle bude svadobná výzdoba, aké doplnky na svadbe nebudú chýbať. Pre väčšinu budúcich neviest je plánovanie svadby obdobím, na ktoré sa v živote veľmi tešia. No môže sa stať, že po navlečení zásnubného prstienka nevedia, kde začať. Svadba si vyžaduje množstvo úkonov ešte pred samotným dňom, ktoré je potrebné vykonať v správnom čase, aby sa na nič nezabudlo a hlavne, aby bolo všetko podľa predstáv. Poďme sa pozrieť na tipy, ako začať s plánovaním vytúženej svadby. Spýtajte sa samých seba na dané otázky a veríme, že ich odpovede vás navedú k tým správnym krokom.

1. Koľko svadobných hostí by sme na svadbu chceli pozvať?

Na začiatok je to možno nečakaná otázka, no počet hostí výrazne ovplyvňuje to, akým smerom svadbu budete plánovať. Na začiatok je teda dobré spraviť si predbežný zoznam hostí, ktorých na svadbe obaja chcete mať. Ich počet vo veľkom ovplyvňuje to, aké miesto na svadbu si vyberiete. Spočítať všetkých tých, ktorých chcete na svadbe určite mať sa na začiatok oplatí a budete mať predstavu, či to bude veľká alebo malá svadba. Takisto sa treba poradiť s partnerom/partnerkou koľko hostí z jeho/jej strany plánuje na svadbu pozvať a súčet Vám dá aspoň približnú predstavu o veľkosti vašej svadby.

DSC05737jpg


2. V akom období chceme mať svadbu?

Ako už bolo spomenuté v úvode, množstvo neviest už od detstva vie, akú svadbu by chcelo mať. A k tomu patrí aj ročné obdobie, či presný dátum, v akom si svadbu predstavujete. Záleží vám na dátume svadby? Pozrite sa v danom roku, aké pekné termíny vychádzajú na sobotu či piatok alebo iný deň v týždni, kedy by ste chceli mať svadbu. Rok 2020 ponúka hneď niekoľko symbolických dátumov ako 22.2.2020, 6.6.2020, 8.8.2020, 10.10.2020 a mnoho ďalších. Po takýchto termínoch je ale aj naozaj veľký dopyt a preto s rezerváciami svadobných dodávateľov určite nečakajte.

svadobne-detailyjpg

Ak vám až na konkrétnych číslach nezáleží, ale máte predstavu aspoň o období, tiež je dobré mu svadbu a štýl, v akom sa bude niesť, prispôsobiť. Chcete mať jesennú svadbu? Svadby v septembri sú jedny z najžiadanejších a rezervujú sa aj viac ako rok dopredu. Obľúbenými sú aj mesiace ako máj, jún či október, kedy je príroda farebná a skvelá na fotenie. Mnohé svadobné sály dokonca v letných mesiacoch svadby nerealizujú, nakoľko napríklad nemajú klimatizované priestory. Takže aj na toto dať pozor. Naopak niektoré svadobné sály v zimných mesiacoch ponúkajú zaujímavé zľavy.

DSC03699jpg


3. Na akom mieste by sme chceli mať svadbu?

Keď už viete, koľko hostí približne chcete pozvať, viete, či potrebujete veľkú sálu, alebo vám postačí aj menší priestor na svadbu. Chcete svadbu iba s najbližšou rodinou a priateľmi do 30 hostí? Potom bude stačiť pozerať sa napr. po pekných reštauráciách, hotelových sálach, či chát niekde v prírode. Ak ale už plánujete aspoň 60 hostí, je dobre vyberať sálu s dostatočným tanečným parketom. Nechcete predsa, aby hostia na svadbe sedeli, lebo si poriadne nemajú kde zatancovať. Na takéto stredne veľké svadby sú super rôzne vily, ranče, stodoly či kongresové sály. Ak už zvažujete naozaj veľkú svadbu okolo 100 hostí, tam už je výber zo svadobných sál zúžený. Odporúčame pozrieť sa po krásnych chateau, ktoré na Slovensku máme, či taktiež zvážiť svadbu v stane alebo väčších svadobných sálach ako kongresové sály v hoteloch, stodoly či svadby v exteriéri.

dj-mike-hanuliak-resortjpg

Treba tiež myslieť na to, že priestor ovplyvňuje aj to, v akom štýle sa svadbu bude niesť. Pokiaľ túžite po prírodnej svadobnej výzdobe v štýle boho, kongresovka na to nebude ideálna a je na mieste obzrieť sa po stodolách a rančoch či svadobných stanoch. Ak máte však predstavu o svadbe ako z rozprávky, na Slovensku máme množstvo krásnych zámkov a chateau či kaštieľov, v ktorých viete mať hoci aj kráľovskú svadbu.

chateau-ruban-svadbajpg

To, že svadby sú teraz veľkým "trendom" zistíte hneď, ako začnete obvolávať svadobné sály a zistíte, že väčšina je už rezervovaná na prevažnú väčšinu víkendov vo vašom preferovanom ročnom období. Rezerváciu svadobnej sály teda určite neodkladajte a miesto ako aj termín vyberte čím skôr po zásnubách. Rezervácia sály vám zaistí pevný dátum svadby, ktorý budete potrebovať pri rezervácii ďalších svadobných dodávateľov.

neco-winery-modra-svadbajpg


4. Aký rozpočet máme na svadbu?

Rozpočet je strašiakom nejednej svadby. Nároky na svadbu čoraz viac stúpajú, no rozpočty sú častokrát veľmi obmedzené. Otázka rozpočtu je pri plánovaní svadby veľmi zásadnou. Je dobré si so snúbencom/ snúbenicou spočítať, koľko financií by ste do svadby mohli vložiť sami. Rodičia sú častokrát nápocní s finančnou stránkou svadby a viac menej mnohí počítajú, že určitou čiastkou svojim deťom prispejú. Pri sčítaní týchto zdrojov dostanete určitú sumu, ktorú do svadby môžete "investovať". Je tu však aj ďalší zdroj peňazí, ktorí v danom momente ešte nemáte, no je veľká pravdepodobnosť, že po svadbe rozpočet navýšia aj finančné dary od svadobných hostí. Vo všeobecnosti platí nepísané pravidlo, že každý hosť by mal prispieť aspoň toľko, koľko mladomanželia na svadbe zaňho "minuli" (to znamená jedlo, pitie,..). Mnohí si uvedomujú náročnosť financovania svadby a namiesto hmotného svadobného daru dajú aj niečo naviac na vašu spoločnú budúcnosť. Hostia peniaze dávajú väčšinou pri gratulácii alebo tradičnom vyberaní alebo pri rozlúčke na konci svadby.


5. Akí svadobný dodávatelia sú pre nás dôležití?

Predchádzajúce 4 otázky vám viac-menej vytvoria predstavu o svadbe. Viete koľko na ňu asi môžete minút, kedy by mala byť, kde by mala byť a kto by mal na nej byť. Termín svadby ako aj svadobnú sálu už rezervovanú máte a je na čase riešiť ďalšie veľmi podstatné služby. Svadobný fotograf, svadobný kameraman, DJ či kapela. Tieto služby začnite vyberať hneď, ako už máte stanovený termín svadby a jej miesto. Sú to služby, ktoré k svadbe neodmysliteľne patria a tieto služby sú špeciálne tým, že v daný termín môžu byť daní dodávatelia iba na jednom mieste. Ak chcete, aby to bola práve tá vaša svadba, s rezerváciou neváhajte. Svadobného fotografa a kameramana vyberajte v prvom rade na základe tvorby, ktorá vás osloví.

DSC03766jpg

Pri DJ či kapele pozerajte tiež na odporúčania či vlastnú skúsenosť alebo skúsenosť niekoho, komu veríte. Dajte si vypracovať cenovú ponuku (nezabudnite uviesť čo najpodrobnejšie informácie, ktoré už viete - dátum svadby, miesto svadby, približnú predstavu - pomôžu totiž dodávateľovi vytvoriť si predstavu o vašom svadobnom dni a zaslať cenovú ponuku na mieru). Ak sú cenové ponuky pre vás vyhovujúce, služby ihneď rezervujte, pokiaľ tak neurobí iný pár.

svadba-od-zazitkarov-stodola-gretajpg

Veríme, že týchto 5 otázok vám pomohlo utriediť si myšlienky a porozprávať sa s nastávajúcim/nastávajúcou o vašej predstave svadby. To najhlavnejšie máte rezervované a najväčší stres môže opadnúť. V priebehu ďalších mesiacov sa sústredíte na ďalšie dôležité svadobné služby. Týchto 5 veci tvorí však základ k tomu, aby ste svadbu vôbec začali plánovať a zbytočne to neodkladali. Lebo čím neskôr od zásnub sa do toho pustíte, tým menej sa vám možno bude chcieť a tým väčšia pravdepodobnosť, že všetko dobré už bude rezervované.

svadba-od-zazitkarov-chateau-rubanjpg

Pozrite si aj našu ponuku svadobných služieb a ak máte z plánovania svadby stále stres, radi vám s tým pomôžeme. Ak chcete svadbu od Zážitkárov, napíšte nám vašu predstavu a kontaktujte nás. Tešíme sa na vašu zážitkovú svadbu!

Snimka obrazovky 2019-11-25 o141056png