Spoznajte nás | Veronika - svadobná fotografka a kameramanka

Volám sa Veronika Čižmárová, som fotografka a kameramanka. Moju tvorbu tvoria hlavne svadby, ktoré sú mojou veľkou vášňou. Mimo svadobnej sezóny sa však venujem aj rodinným foteniam či reklamným projektom. O tom, ako som sa k tomu dostala a aká bola moja cesta píšem v nasledujúcich riadkoch.

svadba-od-zazitkarovjpg

Fotenie sa so mnou nieslo už od základnej školy, no cesta k bezrkadlám Sony bola pomerne dlhá. Najskôr som fotila čo prišlo na malý kompakt značky Olympus VR-310, ktorý mali rodičia doma. S kamarátkami sme robili rôzne photoshooty, na ktoré sme sa vždy riadne pripravili a vystrojili :D Fotky som následne upravila v programe Photoscape. Vtedy som ani len netušila, že existujú nejaké presety či profi programy, kde viete spraviť s fotkou čokoľvek. Bavilo ma to a aj to bol dôvod, prečo mi rodičia na moje 15. narodeniny kúpili moju prvú zrkadlovku Nikon D3100. Mala som len základný setový objektív, no na výlety, rodinné oslavy či akotaké portréty mi to stačilo. 

Počas strednej školy sme pokračovali s našimi photoshootmi s kamarátkami a v závere štúdia som fotila fotky na oznamká či tablá. Vtedy prišla aj prosba od môjho kamaráta, či by som mu nenatočila jeho svadbu. Samozrejme moja prvá reakcia bola jasné nie. Žiadne skúsenosti so svadbami som nemala a uvedomovala som si veľkú zodpovednosť. Jediné videá, ktoré som dovtedy točila boli krátke videá do školy či len tak pre seba. Moje znalosti v strihu vtedy dosahovali len základné funkcie Windows Movie Maker. Po dlhšom presviedčaní som sa nakoniec nechala prehovoriť s tým, že nech nič moc od toho nečakajú. Svoju prvú svadbu som teda točila na Nikon D3100 s jedným základným statívom a 2 baterkami, ktoré som priebežne stále dobíjala a zostrihala som to na maminom notebooku značky Acer vo Windows Movie Maker. :D 

1094962_622552584443292_1370746129_njpg

Po gymnáziu som nastúpila na Žilinskú univerzitu na Fakultu riadenia a informatiky, kde som začala študovať Manažment. Výberové predmety som zamerala na marketing, ktorý ma bavil. V rámci predmetov sme robili rôzne projekty pre rôzne firmy. S naším tímom sme v 2. ročníku navrhovali marketingovú komunikáciu pre skvelú žilinskú zmrzlináreň SCOOP. Súčasťou návrhu bolo aj krátke video, v ktorom sme chceli verejnosť oboznámiť s tým, že zmrzlináreň bude fungovať aj v zime (SCOOP v zimnom kabáte) a návštevníci si budú môcť dať napr. punč či chleba s masťou a cibuľou. Video si môžete pozrieť tu. Podobne som sa podieľala aj na projekte pre Kia Motors Slovakia s.r.o., čoho výsledkom bolo taktiež video, do ktorého som točila niekoľko záberov.

Scoop-zilinajpg

Ako sa mi začali naskytovať prvé svadby som Nikon D3100 vymenila za vyššiu radu a to fullframe Nikon D610 a D600 a dokúpila tiež ďalšie nevyhnutné príslušenstvo. S tým súviselo aj učenie sa v programoch ako Adobe Lightroom, Adobe Photoshop, Final Cut Pro a neskôr aj Adobe Premiere Pro na strih videa. Už ako tretiačka na VŠ som si založila živnosť a práce začalo pribúdať. S Nikon výbavou som zvládla jednu sezónu no chcela som ísť s kvalitou ešte vyššie a tak som už ďalšiu sezónu fotila a točila na bezzrkadlá Sony A7RIII a A7III. Celú techniku Nikon vrátane objektívov som predala a presedlala na úplne inú značku, ktorej už snáď zostanem verná. K nej pribudol aj 27-palcový iMac s 5K Retina monitorom, stabilizátor Ronin S a ďalšie príslušenstvo, ktoré mi pomohlo tvorbu posunúť. (Zoznam aktuálnej techniky nájdete tu.)

sonya7iii-1024x683jpg

V roku 2019 som popri štúdiu stihla ešte jeden projekt a to promo video Just DONUT.Žilina, ktoré už nieslo aj nejaký príbeh a do ktorého boli zakomponovaní aj tanečníci z TŠK TOP DANCE Žilina. Svojou bakalárskou prácou na tému Marketingová komunikácia vybraného podniku a kým bol (ako inak) Svadba od Zážitkárov som sa odštartovala venovať sa svadbám naplno. 

95587896_675016096403745_2248923547101560832_n-sidejpg
 
Foteniu a točeniu sa venujem už full-time. Je to práca krásna, ale tiež náročná a nesúca obrovskú zodpovednosť. Baví ma však stále sa posúvať a zlepšovať. Najväčšou vďakou sú potom spokojní mladomanželia či klienti, ktorí sú tiež veľkou motiváciu posúvať sa vpred. Viac o zákulisí mojej práce na mojom webe www.verproduction.sk v článku Zákulisie mojej práce.

svadba-od-zazitkarovjpg