BLOG / 11. septembra 2023

Ako naplánovať svadbu pod holým nebom?

V súčasnosti vnímame, že sú svadby pod holým nebom viac než obľúbené. Či už ste plánovali takúto svadbu odjakživa alebo vás v poslednej dobe nadchla všetka tá krásna outdoorová inšpirácia na internete, musíte mať na pamäti, že svadba v exteriéri nie je taká predvídateľná ako v interiéri. Ak si chcete povedať svoje ÁNO v lone prírody, máme pre vás pár tipov.

Z veľkej časti je svadba v exteriéri a jej plánovanie rovnaké, ako keby ste ju plánovali vo vnútorných priestoroch. No treba myslieť aj na plán B, ak sa počasie pokazí. Pri výbere jednotlivých dodávateľov ako je kapela, DJ, fotograf, aranžérske a cateringové spoločnosti majte na pamäti, či už majú skúsenosti so svadbami a podujatiami v exteriéri. Poradia vám, čo je vhodné a čomu sa naopak vyvarovať. Zároveň dbajte na synchronicitu medzi jednotlivými dodávateľmi, aby vedeli spolu komunikovať pri jednotlivých častiach svadby a najmä v prípade krízových situácií ako je napríklad zmena počasia. (Náš svadobný tím Zážitkárov je dokonale zohraný. Pozrite si našu prácu a referencie tu.)  Zároveň existuje aj množstvo dodávateľov, ktorí vám dokážu dodať všetko od stanov, stolov, stoličiek, osvetlenia, barov a dokonca pomôcť so samotnou prípravou. Vedomie, že o celú túto logistiku sa starajú skutoční profesionáli, môže zmierniť predsvadobné starosti a tlak.

Ako vyriešiť stolovanie v exteriéri?

Výhodou je najmä to, že priestor veľmi jednoducho prispôsobíte počtu hostí. Ak plánujete veľkú svadbu, nemusíte sa obávať nedostatku priestoru. Cateringovú spoločnosť hľadajte podľa referencií a skúseností s eventami v exteriéri. Pripravte si otázky ako napríklad:
„Koľko svadieb v exteriéri ste urobili?”
„Viete urobiť catering v stane alebo aj pod holým nebom?”
„Máte na prenájom inventár ako je kuchynské vybavenie, taniere, sklo, príbory?”
„Zabezpečíte aj alko a nealko nápoje, prípadne miešané drinky?”

 

Aké jedlo podávať?

Najlepšie na tom je, že ste vonku a môžete byť so svojím cateringom mimoriadne vynaliezaví. Ste milovníci pizze a chcete piecť pizzu? Urobte to! Myslíte si, že barbecue a pečené prasa by mohli byť skvelé? Aj my si to myslíme! Existuje toľko zábavných možností, ktoré môžete svojím hosťom naservírovať počas dňa a urobiť váš deň D ešte nezabudnuteľnejším.

 

Ako vyzdobiť prostredie?

Každý priestor pod holým nebom, či už je to dvor, les, pláž alebo pole plné kvetov, má svoju vlastnú prirodzenú krásu a estetiku. Využite preto to, čo daný priestor ponúka. Dekorácie vám môžu pomôcť urobiť udalosť viac či menej formálnou. Prírodné textúry ako je drevo, ľan a prírodný hodváb ľahko doladia miesto a vytvoria tak ohromujúci efekt. Keď budete vedieť, aký pocit si z toho majú odniesť vaši hostia, postavte na základe toho koncept svadby. A či bude zahŕňať milión svetielok či sviečok, stovky balónov alebo margarétok je na vás. So všetkým vám radi pomôžeme.

Pohotovostný plán pre nepriaznivé počasie?

Nepriaznivé počasie je vždy hrozba pre všetky páry plánujúce svadbu v prírode. Ak už plánujete mať svadbu v stane alebo pod holým nebom, rezervujte si stan s bočnými stenami. Aj keď si myslíte, že to nebude potrebné je dobré mať vždy záložný plán B. Keďže stany sú v súčasnosti pri svadbách v exteriéri prioritnou položkou, je lepšie si stan rezervovať vopred. Stále ho môžete zrušiť v dňoch tesne pred termínom svadby, keď budete mať jasnú predpoveď počasia. Samozrejme, v našich končinách sú známe búrky z tepla. Preto stojí za uváženie, či predsa len túto variantu nezvoliť aspoň pre tanečný parket alebo hostinu.

 

Ako pripraviť hostí na svadbu vonku?

V ideálnom prípade by ste mali hosťom spomenúť, že sa bude svadba konať pod holým nebom a uviesť to vo svojej pozvánke. Ak na to svojich priateľov a rodinu upozorníte vopred, pomôžete im pripraviť si lepšie oblečenie, prípadne nejaké náhradné kusy oblečenia. Zároveň, ak sa vaša svadba koná na tráve (alebo inom ako tvrdom povrchu), mali by hostia dostať túto informáciu kvôli voľbe obuvi. Najmä dámy vo vysokých opätkoch ocenia namiesto borenia sa v tráve pohodlie a istotu pod nohami.

 

Pýtajte sa na všetko od začiatku plánovania

Pri prehliadke svadobných miest, ktoré sa vám páčia, klaďte otázky, ktoré vás zaujímajú. Odporúčame diskutovať s prevádzkovateľmi hneď na začiatku o všetkých možnostiach, ktoré vie dané miesto zabezpečiť a či je to v cene balíka, alebo si musíte priplatiť niečo navyše. Niektoré miesta majú svadbu v exteriéri zahrnutú v štandardných cenách, zatiaľ čo iné nie. Ak miesto nemá zahrnutú svadbu v exteriéri ako možnosť, možno ju ani neumožňujú. Pýtajte sa, pýtajte sa a ešte raz, pýtajte sa. Skôr ako sa zamilujete do nejakého priestoru, zistite, či vôbec ponúkajú možnosť mať svadbu vonku.

Rezervujte si miesto včas

Keďže svadby vonku majú obmedzenejší čas leta, resp. jari (teplejšie obdobia), dopyt po tých najlepších miestach je naozaj vysoký. Aby ste sa vyhli konfliktom v plánovaní a konkurencii s inými pármi, mali by ste si čo najskôr zarezervovať miesto alebo rozhodnúť sa, kde a akú svadbu chcete mať.

Každá svadba, či už v interiéri alebo v exteriéri, má osobitné čaro a zároveň svoje výhody aj nevýhody. Pre akú variantu sa rozhodnete, je len na vás. Prípadne urobte kompromis a jednu časť urobte v exteriéri a druhú v interiéri. Výhody jednej varianty eliminujú nevýhody tej druhej a vy si ušetríte nervy a starosti.

S konceptom vašej svadby vám radi pomôžeme. Dajte nám o sebe vedieť a spoločne vymyslíme vašu zážitkovú svadbu.