BLOG / 30. augusta 2023

Ako si vybrať dokonalý oblek na svadbu + 10 tipov

Rozmýšľate ako vybrať ten správny oblek na váš veľký deň D? Tak tento článok je práve pre vás. Zhrnuli sme na najčastejšie otázky, ktoré ženíchov zaujímajú a pripojili k nim niekoľko dôležitých rád. Vďaka nim budete vyzerať skvelo a nevesta na vás bude pyšná aj po rokoch. 

Aký oblek je vhodný pre ženícha?

Ženích si môže na svadbu zvoliť akúkoľvek farbu obleku. Najideálnejšiou voľbou je oblek tmavej farby, ktorý pristane každému mužovi a dodá mu na dôraze a mužnosti. Svetlé obleky pristanú predovšetkým tmavým, južanským typom mužov. Veľa však závisí aj od konceptu a štýlu svadby. Aby všetko ladilo do dokonalosti, nebojte sa obrátiť na špecializované predajne, kde vám poradia čo si obliecť tak, aby ste zažiarili.

 

Ako sa mám farebne zladiť s nevestou?

Pri výbere košele a kravaty, prípadne motýlika by ste vždy mali zohľadniť farbu šiat a doplnkov nevesty. K bielym šatám patria košele a doplnky v bielej farbe, ku krémovým či béžovým, zas béžová. Ak aj tento rozdiel nie je veľmi patrný na prvý pohľad, vidieť ho najme na svadobných fotografiách a videu. A predsa nechcete mať spomienku na celý život, ktorá vyzerá, že ste si obliekli košeľu, ktorá má čo to už odžité.

Môžem si dať farebnú kravatu alebo motýlika?

Nezabúdajte, že ako ženích, by ste sa mali odlišovať od svadobných hostí a malo by byť už na prvý pohľad zrejmé, kto z davu mužov je ženíchom. Snažte sa vyhýbať zladeniu so svadobnou výzdobou, nie ste predsa jej súčasťou. Pokiaľ vás to ťahá k farebným doplnkom, vyskúšajte viacero variánt a vyberte si tú, v ktorej sa najviac cítite ako správny ženích.

Potrebujem mať pod oblekom vestičku?

Podľa pravidiel spoločenskej etikety nie je vhodné odkladať si sako. Ak vynecháme situáciu, keď na svadobnej zábave o tretej ráno veselo tancuje skupina svadobčanov a kde tieto pravidlá samozrejme neplatia. V prípade, že si zvolíte vestu, môžete si sako po ukončení oficiálnych častí svadby bez obáv odložiť a budete stále upravený.

Je zaobstaranie si obleku finančne náročné?

Záleží od toho či si chcete oblek kúpiť alebo dať ušiť na mieru. Cena obleku tiež závisí od použitých materiálov, spracovania, a toho či sa jedná o novú kolekciu alebo nie. Pokiaľ máte obmedzený rozpočet nebojte sa striehnuť aj na akcie, či výpredaje. Mnoho značiek dáva do zľavy modely z minulých kolekcií, nakoľko im stále prúdia nové a nové obleky, a vy tak môžete ušetriť desiatky až stovky eur.

Na záver sme si pripravili 10 tipov pre ženícha, aby ste vyzerali (nielen na vašej svadbe) dokonalo. A samozrejme nezabúdajte, že na výber vhodného obleku je potrebné si ponechať dostatok času, aby ho bolo možné bez problémov upraviť podľa požiadaviek a vy ste neboli v strese týždeň pred svadbou, či vyberiete ten správny oblek a dokonale vám sadne.

 

DESATORO PRE ŽENÍCHA

  1.  Posledný gombík na saku si nikdy nezapínajte.
  2.  Rázporky a náprsné vrecko saka je nutné rozpárať.
  3.  Ozdobné pätky na vreckách saka nikdy nezasúvajte do vreciek.
  4.  K pánskemu obleku vždy zvoľte košeľu s dlhým rukávom.
  5.  Manžeta rukáva košele musí vyčnievať z rukáva saka.
  6.  Manžetové gombíky zlaďte s farbou doplnkov a šperkov.
  7.  Do spoločenských nohavíc vždy noste spoločenský opasok.
  8.  Dĺžka nohavíc končí 2 až 3 prsty nad zemou a vpredu robia 1 záhyb.
  9.  Podľa farby obleku, prípadne topánok, vyberajte aj farbu ponožiek.
  10.  K obleku noste iba šnurovaciu spoločenskú obuv.