BLOG / 7. septembra 2023

Svadobný rozpočet – ako na to?

Prehľad vo financiách, najmä keď plánujete svadbu, je dôležitý. Predovšetkým ak máte stanovenú maximálnu sumu, ktorú nemôžete prekročiť. Hneď na začiatok plánovania by ste si mali stanoviť vlastný svadobný rozpočet, od ktorého sa budú odvíjať ďalšie veci.

Spôsoby ako ho naplánovať a rozdeliť sú rôzne, začať by ste však vždy mali stanovením jeho maximálnej výšky. Financujete si svadbu z vlastných zdrojov, alebo vám na ňu prispievajú rodičia? Rozpočet, ktorý nemôžete presiahnuť a výšku finančných zdrojov, ktoré máte si zapíšte na úplný začiatok. Až následne pokračujte vytvorením zoznamu položiek a rozdeľte ich podľa priorít. Čo je pre vás dôležité a na čom naopak, tak veľmi nezáleží? Určite si, na ktorých veciach nebudete šetriť, pri ktorých ste ochotní robiť kompromisy, a ktoré pre vás nie sú až tak dôležité.

Aby ste rozpočet naozaj dodržali, musíte dbať na to, aby ste zapisovali naozaj každú položku a na nič ste nezabudli. Hlavne pri malých položkách, nad ktorými väčšina svadobných párov mávne rukou, vznikajú rozdiely medzi reálnymi nákladmi a plánovanou sumou. Euro k euru a na konci zistíte, že svadba vás vyšla o stovky eur viac, ako ste predpokladali. Aby vás neprekvapili nečakané výdavky, zapisujte si každú maličkosť.

 

Napíšte si zoznam vecí

Spíšte si zoznam všetkých položiek, ktoré vás napadnú, že by ste chceli mať alebo musíte mať na svadbe a následne ich sprioritizujte. Čo jednoznačne musíte mať a bez čoho si neviete predstaviť dokonalú svadbu? A naopak, bez čoho sa zaobídete a pokiaľ vám na to nevyjdú financie, tak sa svet nezrúti? Zostavte si zoznam položiek a ku každej priraďte %, cenové rozpätie a maximálnu výšku sumy, ktorú ste schopní za danú vec utratiť.

 

Priority verzus kompromisy

Položky, na ktorých vám najviac záleží začnite riešiť ako prvé. Pre niekoho je to vysnívaná svadobná sála alebo priestor, pre iných skvelý fotograf alebo DJ, ktorý zabezpečí plný parket do skorého rána. Sadnite si v jeden večer so svojou milovanou polovičkou a porozprávajte sa o tom, čo by ste na svojej svadbe naozaj chceli mať a čoho sa nechcete vzdať. Následne si spíšte aj položky, ktoré sú na svadbe dôležité a nakoniec také, ktoré keby nemáte, tak sa nestane žiadna tragédia. Najmenej dôležité veci kupujte a rezervujte až tesne pred svadbou, ak vám to samozrejme dovolí zvyšok rozpočtu po objednaní a zaplatení všetkých dôležitých vecí.

 

Skryté výdavky

Aké sú „zanedbateľné“ drobnosti a výdavky, na ktoré mnoho párov zabúda? Je to napríklad jedlo a občerstvenie pre dodávateľov, ktorí sú s vami počas dňa na svadbe. Následne sú to správne poplatky za vykonanie obradu, vankúšik pod obrúčky, poháre na prípitok, poštovné na zasielanie pozvánok, doplnky ako podväzok, pančušky, či ponožky pre ženícha, vložky do topánok, svadobné pierka, či darčeky pre hostí. Samozrejme nezabudnite ani na svadobné auto, či dopravu na svadbu pre svadobčanov a následne ich rozvoz domov.

Na čom sa šetriť neoplatí

Spomienky na svadbu ostanú po celý život nielen vám, ale aj vašim svadobným hosťom. A určite chcete, nech tá vaša je dokonalá a všetci na ňu spomínajú s radosťou a úsmevom. Tu je zoznam položiek, na ktorých by ste šetriť rozhodne nemali.

  • oblek pre ženícha – pokiaľ nemáte v pláne oblek požičiavať a plánujete si ho kúpiť, alebo dať ušiť, nešetrite na ňom na úkor jeho kvality. Viete ho využiť aj na iné mnohé príležitosti, preto dbajte na to, aby vám sedel a bol z materiálu, v ktorom sa nebudete potiť.
  • obrúčky – budete ich nosiť každý deň po zvyšok života. Preto investujte do kvalitných materiálov, ktoré vám vydržia roky.
  • jedlo a nápoje – byť hladný a smädný na svadbe nie je žiadne terno. Preto venujte pozornosť  množstvu a kvalite občerstvenia. Veď, kto nemá rád dobré jedlo?
  • fotograf a kameraman – svadobné fotografie a video z vášho veľkého dňa budú jedinou spomienkou, ktorá vám po svadbe zostane a na ktorú sa určite chcete pozerať s láskou a údivom aj po mnohých rokoch a hrdo ich ukazovať rodine a blízkym.
  • DJ a kapela – skvelá zábava a plný parket do rána patrí ku každej nezabudnuteľnej svadbe. Nešetrite na profesionáloch, ktorí sa vedia vcítiť do nálady a vkusu vašich hostí a vedia zabezpečiť aj ozvučenie a nasvietenie celého priestoru. Verte, že nie je nič horšie, ako keď to zabalí väčšina hostí o polnoci domov kvôli tomu, že sa nebavia.

 

Na akých položkách viete ušetriť

Na niektorých položkách svadobného rozpočtu môžete ušetriť aj stovky eur. Samozrejme, pokiaľ sú v zozname vašich priorít bude to ťažšie, ale stojí nad nimi pouvažovať pokiaľ nemáte neobmedzený budget.

  • počet hostí – pretože čím viac hostí, tým drahší catering ako aj cena za prenajatie väčších priestorov. S každým človekom rastie počet stolov a s ním potrebný väčší priestor, výzdoba a občerstvenie. Obklopte sa najbližšími a nepozývajte celú rodinu z druhého kolena. Kamaráti a kolegovia z práce určite pochopia, ak sa budú môcť pridať neskôr alebo vám prísť len zagratulovať k obradu.
  • netradičný termín svadby – termín mimo hlavnej sezóny, alebo v iný deň ako je štandardne zvykom, často znamenajú nižšie poplatky za prenájom, výzdobu či program.
  • svadobné auto – popremýšľajte nad tým, či sa nezveziete vlastným autom alebo vám vie rodina prípadne známy nejaké požičať. Stojí to oveľa menej ako si prenajať limuzínu, či veterána na celý deň kvôli pár minútam.

 

Veríme, že vám tieto tipy pomôžu pri zostavení svadobného rozpočtu a zabezpečení svadby po akej túžite. Ak by ste potrebovali s čímkoľvek pomôcť, neváhajte sa na nás obrátiť.