BLOG / 13. apríla 2024

Ako si vybrať svadobného fotografa?

Blíži sa ten deň, keď si poviete svoje "Áno" pred oltárom? Srdečne gratulujeme! Verte, že rovnako dôležité ako vaše svadobné šaty, či miesto konania svadby je aj výber svadobného fotografa. Práve on zveční váš veľký deň a vytvorí spomienky, ktoré vám ostanú navždy. Ako si však medzi stovkami svadobných fotografov vybrať toho správneho? Povedzme si niekoľko tipov a trikov.

Kde začať?

Začneme tam, kde v dnešnej dobe začína snáď všetko – na internete. Prezrite si portfólia jednotlivých fotografov. Pri pohľade na ich práce si urobte malý prieskum. Páči sa vám, ako fotograf zachytáva emócie? Páči sa vám jeho estetika a štýl? Dokáže vyfotiť prirodzené snímky bez toho, aby vyzerali „násilne alebo umelo“? Skúste hľadať fotografie, ktoré vás naozaj zaujmú.

 

Pozrite sa na celkový štýl fotografií, osvetlenie, kompozíciu a postprodukciu. Všímajte si ako sa fotograf „hrá“ so svetlom a tieňom. Skvelá svadobná fotografia závisí najmä od svetla a jeho možností využitia. Dokonalá hra svetla a tieňa je jednou z kľúčových  vecí, kde môžete vidieť rozdiel medzi priemerným a skvelým svadobným fotografom. Ak fotograf dokáže využiť prirodzené svetlo vo svoj prospech a vytvoriť vďaka nemu skutočne magické fotografie, je to veľká výhoda. 

 

Referencie a skúsenosti

Nezabudnite si prečítať aj recenzie a odporúčania od predchádzajúcich klientov. Môžu vám poskytnúť cenné informácie o spôsobe a štýle komunikácie a práce fotografa, jeho profesionalite a všeobecnom prístupe. Zároveň majte na pamäti to, že s fotografom budete tráviť podstatnú časť svojho svadobného dňa. Preto je dôležité, aby ste si navzájom rozumeli a cítili sa s ním pohodlne. Keď sa osobne stretnete, sledujte ako sa správa. Je príjemný, otvorený, trpezlivý? Dokáže vás upokojiť a vytvoriť nenútenú atmosféru? 

A čo cena?

Tá je tiež pre mnohých dôležitým faktorom. Vždy si overte, čo všetko je zahrnuté v cene. Niektorí fotografi si môžu účtovať dodatočné poplatky za cestovanie, extra čas strávený na svadbe a podobne. Pamätajte však, že svadobný fotograf je jedna z najdôležitejších investícii do spomienok zo svadobného dňa. Fotografie sú väčšinou to jediné čo vám zo svadby ostane až do konca života a naozaj sa na dobrom svadobnom fotografovi neoplatí šetriť. Skúsený profesionál sa dokáže prispôsobiť každej situácii, každému svadobnému páru či každému miestu konania svadby. Dokonca vyriešiť aj prípadný problém, ak na svadbe nedajbože nastane.

Každý pár chce mať na svojom veľkom dni dokonalé fotografie, ktoré by zachytili všetky emócie, lásku a šťastie, ktoré prežívajú. Tak ako keď vyberáte knihu v kníhkupectve a máte pred sebou stovky kníh rôznych žánrov, ani pri výbere svadobného fotografa neexistuje univerzálny návod. Každý má svoj jedinečný štýl a prístup k fotografovaniu, ktorý je odrážkou jeho osobnosti a kreativity. Veľa teda závisí od vašich predstáv a prianí. Ak však budete mať na pamäti tieto tipy, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že nájdete toho pravého, ktorý dokáže vytvoriť dokonalé svadobné spomienky presne podľa vašich predstáv.

foto a video na svadbu

 Ak by ste sa chceli pozrieť na portfólio našej fotografky Veroniky môžete tak urobiť na tomto odkaze, referencie od našich klientov nájdete tu.