BLOG / 27. septembra 2023

Na čo myslieť pri zostavovaní zoznamu hostí

Koho pozvať na svadbu a koho zas nie? Zostaviť zoznam hostí je neľahká úloha, najmä ak tento deň chcete osláviť so všetkými svojimi blízkymi. Niekedy sa na zoznam nedostane každý, koho by ste tam chceli mať. Inokedy sa tam zas ocitne niekto, koho tam až tak veľmi nechcete. Ako zostaviť zoznam svadobných hostí tak, aby ste boli spokojní vy a prípadne aj vaša rodina?

Najväčšiu a najdôležitejšiu úlohu pri zostavovaní zoznamu hostí hrá svadobný rozpočet. Počet hostí sa priamo úmerne odvíja od výšky dostupných financií, ktoré si môžete dovoliť minúť. Finálny počet ovplyvní ako cenu cateringu, tak aj dopravy, výzdoby, svadobných tlačovín a v neposlednom rade aj cenu za prenájom priestorov. Čím väčší počet ľudí máte v zozname, tým sú potrebné aj väčšie priestory na obrad a hostinu. Nezabudnite si preto prepočítať všetky položky a ich finálnu cenu pri konkrétnych počtoch hostí.

Ďalej sa riaďte rodinnými a priateľskými vzťahmi, ale nezabúdajte na svoju intuíciu. Ak nemáte dobrý pocit z toho, že by niektorí ľudia prišli na vašu svadbu, tak ich na ňu jednoducho nepozývajte. Je to váš veľký deň. Stresovať sa z toho, že tam budete mať niekoho nasilu za to naozaj nestojí. Už dávno neplatí pravidlo, že musíte pozvať niekoho len preto, že to je vaša rodina, alebo že vás pozval on na svoju svadbu. Zároveň sa snažte vyvarovať pozývaniu konfliktných ľudí alebo ľudí, ktorí sú radi stredobodom pozornosti a všetko ofrflú. Nemusíte mať preto pocit viny. Naozaj nepotrebujete niekoho, kto bude kaziť dobrú náladu a nevyhoviete mu, ani keby ste sa postavili na hlavu.

Veľkou otázkou mnohých párov je aj to, či pozývať deti na svadbu. Citlivá a ťažká téma najmä, ak chcete poňať koncept svadby ako jednu veľkú párty bez obmedzení. Deti sú samozrejme zlaté, ale aj živé a ulietané, a je potrebné sa o ne starať. Ak sa rozhodnete rodičov pozvať spoločne aj s deťmi, je potrebné myslieť nielen na stravu, ale aj program a aktivity, aby sa mohli zabaviť. Či už to bude animátor (nájdete aj v našej ponuke tu), alebo im vytvoríte detský kútik s hračkami a omáľovankami, necháme na vás. Ak by ste sa rozhodli pozývať rodičov bez detí, skúste im to komunikovať naozaj citlivo. Niektorí možno budú aj vďační za deň bez detí a možnosť odreagovania sa.

 

Finálny počet hostí ovplyvní aj to, či budete svojich známych, kolegov a priateľov pozývať aj s partnermi alebo bez. Názory na to sa líšia. Pokiaľ partnera alebo partnerku dotyčnej osoby poznáte, prípadne spolu už nejaký ten čas žijú, či sú zosobášení, mali by ste ich pozývať ako pár. Ak partnerov nepoznáte a zatiaľ spolu ani nebývajú, pokojne ich pozvite jednotlivo a vysvetlite im to. Buď, že ste mohli pozvať len obmedzený počet ľudí, alebo že chcete svoj deň stráviť len s ľuďmi, ktorých osobne poznáte.

 

Nezabúdajte na to, že to je vaša svadba!

Ľudia, ktorých pozvete s vami strávia jeden z najdôležitejších dní vášho života. Nestresujte sa z názorov rodiny, alebo pravidiel slušnosti, pretože sa to patrí. Mohlo by vám to totiž pokaziť celú svadbu. Ak je niekto, koho tam naozaj nechcete, tak ho nepozvite a ostatným taktne vysvetlite, že je to váš veľký deň a chcete ho stráviť s ľuďmi, ktorých máte radi a sú vášmu srdcu blízky.

Keď budete mať zostavený zoznam svadobných hostí, nezabudnite sa vrhnúť na ďalšie veci týkajúce sa svadobného plánovania. Aby ste na nič nezabudli, prečítajte si článok Čo je dobré mať vyriešené a rezervované 6 a viac mesiacov pred svadbou?